Na co naráží vzduchotechnika v paneláku

by demaster.cz on / Podnikání

Každá vzduchotechnika je požehnáním pro toho, kdo potřebuje v letních měsících snížit teplotu v místnosti na únosnou mez. Extrémní vedra vyčerpávají organismus po psychické i fyzické stránce a nejhorší situace je v noci. Přes den se to dá ještě zvládnout, ale podmínkou je být dobře odpočatí a především vyspalí.

klimatizace v paneláku

Vzduchotechnika v paneláku se však může dostat do problémů. Je to přece jen citlivé zařízení, kam do hry vstupuje celá řada vlivů. Proto se také musí vzduchotechnika pravidelně čistit a revidovat. Na co se přitom musí apelovat?

Na bakterie – bakterie se usazují na všech površích a vzduchotechnika není výjimkou. O to je to horší, že tudy proudí vzduch, který vdechujeme, a spolu s ním i tyto patogeny. Záleží na tom, v jaké koncentraci, samozřejmě, ale pokud podceníte pravidelné revize, jste pak zbytečně zatížení potenciálními alergeny a organismy, které přetěžují imunitní systém.

Na prach – výskyt prachových částic v ovzduší je zcela přirozený jev, ale usazený prach ve vzduchotechnice je další zbytečný vliv, který na nás působí. Je to nepříznivé jak pro naše zdraví, tak i pro nebezpečí výskytu vzniku požáru. Mnoho lidí si neuvědomuje, že znečištěná klimatizace je vlastně takovou časovanou bombou, která může být obrazná i doslovná. Nahromaděný prach se může skutečně nejen vznítit, ale i vybuchnout.

rozvody vzduchotechniky

Na tuk – tukové částečky v ovzduší, které se tam vyskytují při vaření, se velmi rády usazují v digestoři, a totéž platí i o klimatizaci. V kombinaci s tukem je to perfektní zápalná směs, a to se netýká pouze velkokapacitních provozů, jako je např. potravinářská výroba. I v panelákovém bytě se časem může tuk a prach podepsat na vzniku požáru.

Na zápach – zápach z nevyčištěné klimatizace souvisí s bakteriemi, které rozkládají biologický materiál, a zároveň se žluklým tukem. Může vám to připomínat vysávání s vysavačem, kde je již plný sáček, a kde se bakterie již stačily důkladně rozmnožit.

demaster.cz