Korunka ke korunce

by demaster.cz on / Finance

Měnová politika a nastavování úrokových sazeb v současnosti ovlivňují samozřejmě i další úrokové sazby, ať už se jedná o úrokové sazby u bank nebo spotřebitelských úvěrů a hypoték. V současnosti se finanční zdroje zdražují a nepatrně se zvyšuje úročení vkladů. Pokud domácnosti mají dostatek volných peněz a nepotřebují si půjčovat, tak si peníze ukládají nebo investují například do podílových listů.
termostat na topení

Z různých sdělovacích prostředků se dozvídáme, že české domácnosti za poslední rok bohatnou. Přes 50% vlastní domácnosti majetek v nemovitostech a i v movitých věcech. Z toho tvoří přibližně jednu třetinu nemovitosti, které používají k bydlení.
Ale pro některé domácnosti, které už mají hypotéku, současná měnová politika může znamenat to, že splátky hypotečního úvěru budou vyšší, zde záleží i na tom, jakou mají fixaci. Některé domácnosti si dnes hypotéku nebudou moci dovolit.
Pokud vaše domácnost je jednou z mnohých, kde se musí počítat s každou korunou, nabízíme vám několik osvědčených rad, jak se při každodenním chodu domácnosti dá ušetřit dost peněz. Něco na starém pořekadlu „kdo šetří, má za tři“, je.
                         
       v  Úspora při vytápění
Nejdříve před topnou sezónou překontrolujte všechny ventily na radiátorech. Radiátory, ze kterých kape voda, nechte opravit nebo vyměnit. Pak jich před zprovozněním musíte odvzdušnit.
Termoregulační hlavice mechanické nebo elektronické, které si můžete jednoduše sami na radiátory nainstalovat, vám vyřeší bezstarostnou regulaci teploty. Je jedno, jestli žijete ve starším domě nebo v novostavbě. Příklad: pokud snížíte teplotu o 1°C v prostoru, který vytápíte, ušetříte přibližně 5 – 6 % energie. Správným nastavením regulace teploty si můžete ušetřit 25 až 45 % nákladů na vytápění.
 vodovodní baterie
       v  Úspora při vaření ve varné konvici
Ohřívejte pouze tolik vody, kolik v danou chvíli potřebujete. Ne více. Zůstaňte v blízkosti varné konvice, a jakmile se voda začne vařit, tak ji použijte. Když tu samou horkou vodu budete po chvíli ohřívat znovu, tak zbytečně mrháte energií a tím i svými penězi.
 
       v  Úspora při umývání nádobí
Pokud nemáte myčku nádoby, umývejte nádoby ve dřezu s napuštěnou teplou vodou. Až pak nádoby oplachujte pod tekoucí vodou. Tak si můžete průměrně ušetřit až 120 l vody. Abyste vodou neplýtvali, namontujte si na sprchovou hadici a vodovodní baterie v kuchyni i v koupelně úsporné perlátory. Ty vám dokážou ušetřit 40 až 70% vody. Při mytí nádobí, rukou nebo sprchování, perlátory díky usměrněním proudu tekoucí vody redukují průtok vody tak, že nepoznáte žádný rozdíl.
 
 
       v  Úspora energie
Pokud si plánujete pořídit chladničku, mrazničku nebo troubu, zvolte si je vždy s nejvyšším hodnocením energetické náročnosti: A++ nebo A+++.
Těmito spotřebiči efektivně snížíte spotřebu energie.
 
Každá domácnost může být úsporná. Stačí, když si zvyknete na některé každodenní úkony, které zabrání zbytečnému plýtvání. Stačí se zamyslet a popustit trochu fantazie, aby bydlení nebylo velmi nákladné.

demaster.cz