Peníze nám utíkají

by demaster.cz on / Finance

.


Jako by ty peníze odcházely samy… Opravdu se někdy zdá, že za všechno se musí platit, snad za i čerstvý vzduch https://www.lnkm.cz/za-vsechno-se-musi-platit/. A vlastně ani nejde o vtip, na dovolených se opravdu vzdušné platí. Mnohých výdajů je možné se vyvarovat, pojďme se podívat, jak na to.
kovové mince.jpg
·         Plýtvání
Mnoho lidí se rádo uklidňuje pod desetiminutovou horkou sprchou. Taková doba už nemá nic společného s hygienou, zato peníze doslova protékají mezi prsty. Kdo není opravdovým milovníkem vody by možná měl svůj postoj k modrému živlu přehodnotit. Taktéž WC splachující deseti litry pitné volby není nejlepší. Zaplá televize, kterou nikdo nesleduje, nevypínání počítače, vše se nasčítá a zatíží naše peněženky. Lenost ve vypínání přístrojů se nevyplácí. Navíc energie v současnosti zdražují. Úsporné žárovky také mohou pomoci, ovšem v místnostech, kde se často rozsvěcuje a zhasíná (koupelna, komora, toaleta) se jejich význam vytrácí.
·         Drahé bydlení
I v době vysokých cen nemovitostí vychází často hypotéka levněji, nežli nájem. Vše záleží na lokalitě, v Ústeckém kraji se téměř vždy vyplatí vlastnit, v Praze je to komplikovanější. Nevýhodou je, že vlastní bydlení snižuje mobilitu. Schopnost rychle se přesunout může být z finančního hlediska důležitá a málo práce často bývá právě v regionech, kde je nákup nemovitostí levný. Je proto vždy nutné zvažovat individuální situaci.
mince centy.jpg
·         Impulzivní nákupy
To jsou krásné šaty, tam je nádherná blůzka, a najednou jste o pár tisíc chudší. Nakonec stejně „nemáte co na sebe“, protože si z hory oblečení nemůžete vybrat. S každým nákupem zkuste posečkat několik dní, rozdýchat to. Je možné, že prvotní nutkání opadne.
·         Kavárničky, cukrárničky, meníčka
Pokud vás nebaví každodenní vaření, není nutné se do něj nutit. Přesto je vhodné zvážit, zda se v oblasti stravování nedá ušetřit. Zdravá strava je často levnější a navíc zdraví prospěšnější. Nekonzumujete více, než je třeba.

.

Peníze nám utíkají
3.8 (75%)4
.

demaster.cz