Bowling: díky mladým hráčům již u nás není hrou, ale sportem

by demaster.cz on / Sport

A je to především díky mladým hráčům. Velkou zásluhu na tom mají pánové Jaroslav Lorenc a Jan Macek, kteří se v posledních letech představují ve výborném světle na evropské scéně. Jan Macek se pravidelně představuje na turnajích podniku European tour, na kterých zanechává velmi dobrý dojem. Skvěle zahrál i na evropském šampionátu, když v jednotlivcích skončil na 11. místě ze 187 hráčů.

bowlingové koule

Společně s Janem Mackem se na bowlingových drahách ukazuje Jaroslav Lorenc, který na již zmiňovaném Mistrovství Evropy skončil v soutěži jednotlivců 12. a v Masters došel až mezi poslední osmičku. Jaroslav se stal v roce 2016 Mistrem Evropy v turnaji, kde se utkali pouze národní šampioni jednotlivých zemí. Navíc se mu to podařilo na domácí půdě v Olomouci.

Junioři a juniorky proráží do Evropy

Velmi dobré hráče má český bowling i v juniorské kategorii. Mezi dívkami jsou to Anna Petáková a Eliška Krummerová. Anna se již několik let pohybuje ve špičce i mezi dospělými, což dokazuje několik medailí z domácích šampionátů ve dvojicích, letos přišla stříbrná medaile z MČR jednotlivců. Eliška je úřadující Mistryní republiky a stálicí týmu Tacl team Letohrad, který se letos v juniorské Extralize radoval ze senzačního bronzu. Loni byly Eliška i Anna členkami národního týmu, který na evropském šampionátu došel až do finále, kde o 20 kuželek nestačil na Velkou Británii.

bowlingové boty

Naděje máme i mezi chlapci. Jmen, která by stála za zmínění, je několik. Jsou tu však 3 jména, která jsou v aktuální době na vrcholu herních tabulek. Na absolutním vrcholu nyní stojí Lukáš Jelínek. Levák používající obouručný styl v letošní sezóně získal 3 tituly. Během 5 měsíců se stal Mistrem ČR v jednotlivcích, dvojicích i tříčlenných týmech. Navíc přidal bronz ze seniorského národního šampionátu a z juniorského Mistrovství Evropy.

Skvělou hrou se prezentuje i Jan Tříska. Hráč Bowland Olomouc se společně s Lukášem Jelínkem radoval z titulu v juniorských dvojicích. To, že mu dvojice sedí, dokazují i další dvě medaile z letošní sezóny mezi dospělými. Na ME byl blízko napodobení Lukáše Jelínka, ale o medaili přišel v poslední hře. V Masters také sahal po medaili, ale skončil ve čtvrtfinále, tedy na děleném 5. místě.

Posledním hráčem je Daniel Seidl. Tento sedmnáctiletý hráč prošel velkou proměnou a vypracoval se mezi juniorskou špičku. Spoluhráč Elišky Krummerové letos sahal po zlatu z MČR juniorů, to mu však těsně uteklo ve třetí hře. I tak by se příští rok měl stát členem národního týmu.

A nové naděje díky projektům České bowlingové asociace přibývají každým dnem. Nově vzniklý projekt Školní bowlingová liga přilákal stovky školáků, kteří se mohou hlásit do Tréninkových center mládeže a postupně to dotáhnout třeba tak daleko jako Lukáš Jelínek, Anna Petáková nebo Jaroslav Lorenc.