Slunce, zdravé jídlo a pohodička

by demaster.cz on / Sport

.

Je tady léto, které s sebou přináší horké a dusné dny. Všichni si dělají starosti, jestli budou dobře vypadat v plavkách a jak shodit zásobičku, kterou jsme si udělali přes zimu.
„Chci mít postavu jako tahle modelka! A já zase buchtičky jako tenhle svalovec!“ Takovou větu uslyšíte od každého druhého muže nebo od každé druhé ženy. Mít krásně vypracovanou postavičku a chlubit se s ní v plavkách na „koupáku“ chce prostě každý. Ale co proto dělat?
velké kalhoty
Nestačí jen sportovat. Ranní běh, dlouhé procházky či výlety, dřepy a sklapovačky…Tohle všechno je nám k ničemu, pokud se dobře nestravujeme. Přece se ráno nebudete trápit během, když potom domů přijdete a uděláte si dobrý smažený řízeček. Co si ale dát v takovém horku, pokud chci, aby mi jídlo chutnalo, a přitom jsem dodržoval/a zdravou stravu?
steak z lososa

Saláty a zase saláty

Ve dnech, kdy teplota dosahuje až 38 °C a pot z nás teče jako z vodopádu, se nikomu nechce jíst těžký leč výborný bůček s pečenou bramborou. Radši bychom si dali něco lehkého, ale pozor také chutného! A zde přichází na plac saláty. Nebojte se. Nikdo po Vás nebude chtít, abyste utrhli celou hlávku salátu ze zahrádky a snědli ji na posezení. Mluvíme tady o více kouscích zeleniny (kousek hlávkového salátu, cherry rajčátka či ředkvičky), které jsou zakápnuty bylinkovým dresingem.
A jaké saláty jsou pro nás nejlepší? To už je čistě na každém z nás. Někdo má rád čistě zeleninový salát, který si doplní kousky sýru, popřípadě oříšky. Za velice chutné saláty se považují kombinace těstovin a rýže se zeleninou. Bohužel ne všichni si dokáží představit svoje jídlo bez masa. V takovém případě si do obyčejného zeleninového či těstovinového salátu můžeme přidat drcený tuňák, kousíčky kuřecího masa nebo krevety.
Nemusíte jíst jen zeleninové saláty. Můžete si vykouzlit chutný a osvěžující salát z ovoce. Opět je jen na Vašich chuťových buňkách, jaký kousek ovoce si dáte. Lahodné jahody, kyselý rybíz či šťavnaté jablíčko. Salát můžete občas obměnit přidáním nízkotučného jogurtu. Když Vás tedy honí mlsná, místo toho, abyste si vzali kus čokolády, která Vám nejen ničí postavičku, na kterou se tak těžce dřete, ale také zuby, si dejte výborný ovocný salát.
houbové špízy

.

Dost už těch salátů! Chce to něco jiného!

Samozřejmě. Celé léto nemusíte ujíždět jen na salátech. Pokud Vám už saláty lezou krkem či ušima, vyzkoušejte zázraky z Vašeho grilu! V létě se nemusí grilovat jen „fláky“ masa nebo jehněčí kotlety. Můžete si připravit chutného lososa s hřebenatkami nebo grilované a šťavnaté kuřecí prsíčko plněné sýrem. Pokud ani na tohle nemáte chuť, tak si prostě ugrilujte zeleninu či kousky ovoce nebo vyrobte výborné špízy.

Na co nezapomenout a čemu se vyhnout?

V horkých letních dnech nesmíme zapomenout na tu nejdůležitější věc, a to na pitný režim. Během dne bychom měli vypít až 2 litry tekutin. Nemusí je nutně jednat o suchou vodu nebo minerálky s bublinkami, které nás zbytečně nadýmají. Do čisté vody stačí nastrkat pár plátků citronu, meduňky a kostek ledu a máme výborné pití. A pokud bychom chtěli i trochu zhřešit, k lehkému obědu či večeři si můžeme nalít sklenici piva či uleželého vína.
Čemu je lepší se v létě vyhnout? Potraviny jako jsou sádlo, smetana, tučné sýry, různé druhy uzenin či salámů, čokoláda a jiné sladkosti nám v takovém horku jen přitíží. Místo toho abychom se cítili ladní jako pírko budeme železnou koulí, která by třeba ještě jednou potopila Titanic, a proto je lepší se jim vyhnout.
Ve dnech, kdy se rtuť teploměru může došplhat až k oblakům, je dobré nejíst ani moc sušeného ovoce a obloukem se vyhýbat cukru. „Bez cukru nevypiju ani čaj!“ To není ale žádný problém. Do čaje či kávy nemusíte sypat kvanta cukru, který koupíte v obchodě, ale můžete si jej osladit medem, který je chutnější a i zdravější.
Pokud nebudete moc hřešit a budete se vyhýbat tučným jídlům jako je kachna a dáte raději přednost salátu či lososu a budete dodržovat také pitný režim, Vaše krásně vypracovaná postava co nevidět zaklepe na Vaše dveře. 

Slunce, zdravé jídlo a pohodička
4.3 (85.71%)7
.

demaster.cz