Klíšťata – naši největší nepřátelé

by demaster.cz on / Zvířata

Ať už chceme nebo ne, našim největším nepřítelem jsou klíšťata. Jelikož opět začíná sezóna, je důležité, abyste byli co nejvíce opatrní a po každé návštěvě lesa se řádně kontrolovali. Ročně totiž trápí velké množství lidí.
Řadí se mezi roztoče a také cizopasníky. Nejčastěji se živí sáním krve a to nejen na savcích, ale také plazech nebo ptácích. Ne nadarmo je klíště známé jako přenašeč infekcí a nebezpečných nemocí, které mohou každému způsobit nepříjemné zdravotní problémy.
jarní slunce.jpg
Jeho nevýhoda je, že je opravdu malinké, takže jej můžete snadno přehlédnout. Když ale nasaje mnoho krve, může měřit dokonce více než centimetr. Klíšťata mají na svých chodidlech Hallerův orgán, díky kterému dokážou oběť snadno vyslídit. Samotná hlava klíšťat je opatřena černými háčky, které slouží k průniku do kůže a fixaci.
Snad každý, kdo někdy nějaké to klíště měl, ví, že jej nejde jen tak setřást.
Jestliže se do vás klíště zakousne, je potřeba jej odstranit co nejdříve to jen půjde. Nejdůležitější je ranku i s klíštětem řádně vydesinfikovat, následně vzít pinzetu a klíště chytit těsně u kůže. Vždy pouze jemným vyvikláním se jej snažte vytáhnout. Poté je opět důležité místo řádně vydesinfikovat. Pokud vám v ráně zůstanou kusadla, nepropadejte panice. Nepřenáší žádnou nákazu a sama se po pár dnech vydrolí a odpadnou.
obloha nad lesem.jpg
Nejčastěji se vyskytují v lesích, na loukách, ve vysoké trávě nebo křoví. Pokud je to tedy možné, pak se těmto místům co nejvíce vyhýbejte. Bohužel neexistuje žádná rada, jak byste se jim měli v přírodě vyhnout.
Pokud byste chtěli předejít nákaze, je dobré dodržovat některá pravidla, mezi která bychom mohli zahrnout účinné repelenty, nošení vhodného oblečení (dlouhé rukávy a dlouhé nohávy), při návratu domů všechny svrchní vrstvy vyklepat, opravdu se prohlédnout a kontrolu provést raději ještě večer po osobní hygieně. Pomáhají proti nim dokonce i prostředky, které zvyšují imunitu.
Rozhodně byste nikdy neměli klíšťata podceňovat, jelikož vám mohou způsobit opravdu nepříjemnosti, o které vážně nikdo nestojí.

demaster.cz