Onemocnění psů

by demaster.cz on / Zvířata

Protože nám psi nemohou říci, co je bolí nebo jak se cítí, pozorujeme většinou napřed změny v jejich chování. Viditelným a relativně častým problémem je u psů zvracení. Samozřejmě důvod může být banální a sice, že se pes přejedl nebo příliš hltal. Příležitostné jednorázové zvracení obvykle problém neznamená. Ale opakované zvracení může být příznakem otravy, infekce trávicího ústrojí, spolknutí cizího tělesa, zánětu slinivky, selhání jater či ledvin atd. Proto raději kontaktujeme veterináře, aby psa prohlédl, změřil teplotu a stanovil další postup.
hlava v krunýři
Další běžnou záležitostí bývají průjmy. Ty mohou mít opět mnoho příčin jako stres, potravinovou nesnášenlivost, infekci atd. Opakovaným průjmem může dojít k dehydrataci. Pokud má pes horečku, vypadá nemocně, má krev ve stolici nebo spolu s průjmem i zvrací, je třeba vyhledat lékaře.
Některá plemena psů jsou náchylná k ušním zánětům. Příčinou bývají bakterie, alergie, kvasinky nebo roztoči. Pes třepe hlavou, škrábe se, z uší se line zápach, ucho je začervenalé nebo z něj něco vytéká. Každopádně návštěva veterináře je v tomto případě nutná.
nenmocné štěňátko
Pejsek může mít problémy s vyprazdňováním análních žlázek, které se mohou ucpat a vznikne velmi bolestivý a nepříjemný zánět, který může končit jejich operačním odstraněním. Jakmile zpozorujete, že se zvíře zajímá zvýšeně o zadek, sáňkuje, olizuje se nebo drbe, vyhledejte lékaře, který obsah žlázek vymáčkne, čímž je uvolní a zabrání se rozvoji zánětu.
Někdy si všimneme, že pes má kašel. Je-li suchý dráždivý, přecházející až v dávení, může se jednat o tzv. psincový kašel, kdy se přidá horečka a celkově pejsek nevypadá zdravě. Psi mohou mít bronchitidu, astma i zánět plic. Někdy je určitý druh kašle příznakem srdečního onemocnění.
Samostatnou kapitolou jsou vnější i vnitřní parazité. Z vnějších psy nejčastěji trápí blechy a klíšťata. Je třeba pejska vybavit buď antiparazitárním obojkem nebo použít roztok. Ten je ve spreji nebo ve formě spot-on, což je jednorázová pipetka s obsahem roztoku, který vymáčkneme na kůži zvířete. Tento úkon musíme po uplynutí doby účinnosti zopakovat. Proti vnitřním parazitům se podává obvykle 4 x ročně odčervovací tableta, kterou zakoupíte u veterináře.

demaster.cz